Osoby, które posiadają dom z ogrodem lub działkę często decydują się na zakup basenu, w którym mogą się schłodzić w upalne dni, a także ogrzać w chłodne wieczory. W tym drugim celu przyda się pompa ciepła. Jak z jej użyciem uczynić wodę w basenie cieplejszą? O tym dowiesz się z poniższego wpisu blogowego.
Do czego służy pompa ciepła?
Pompa ciepła służy przede wszystkim do ogrzewania wody w basenie. Jej działanie jest związane z użyciem zasobów energii naturalnej, której źródło może stanowić powietrze, grunt lub woda. Aby pobrać energię cieplną z powietrza atmosferycznego i zwrócić je do wody, należy podłączyć sprzęt do instalacji basenowej. Wodę z basenu tłoczy się do pompy ciepła z wykorzystaniem pomp cyrkulacyjnych w stronę tytanowego wymiennika ciepła, gdzie przekazuje się energię cieplną z powietrza. Po osiągnięciu właściwej temperatury wodę tłoczy się z powrotem do zbiornika basenowego. Warto pompę zainstalować jak najbliżej basenu, aby zniwelować straty ciepła.
Co jeszcze musisz wiedzieć o pompie ciepła do basenu?
W celu zachowania czystości wody zaleca się systematyczne używanie sprzętu filtrującego zawierającego wkład w postaci filtru i chemii basenowej. Dochodzi do przepływu wody jednym wężem do pompy, gdzie następuje jej oczyszczanie oraz powrotu drugim wężem do basenu. Aby zapewnić jej wysoką wydajność, wymagana jest praca pompy kartuszowej przez co najmniej kilka godzin dziennie. Warto także pomyśleć o włączeniu urządzenia na noc, jednak w dzień, w trakcie kąpieli należy ją wyłączyć z uwagi na bezpieczeństwo.
Dobrym pomysłem jest zakup pompy, w której oczyszcza się wodę za pomocą piasku, którego wymiana jest całkowicie zbędna, gdyż bez problemu spełni swoją funkcję przez cały sezon. W przypadku pompy na filtr kartuszowy, należy czyścić filtr pod bieżącą wodą. Systematyczne przeprowadzanie tego procesu pozwoli utrzymać czystość wody na wysokim poziomie. W sytuacji silnego zanieczyszczenia filtra, konieczna jest jego wymiana na nowy, co wiąże się z dość niskimi kosztami, więc nie warto na tym oszczędzać, tym bardziej, że brudny filtr nie jest w stanie zabezpieczyć dna basenu przed glonami czy zlikwidować z wody wszystkich zabrudzeń. Warto również pamiętać o unikaniu używania chloru podczas użytkowania basenu, gdyż może to być przyczyną mocno podrażnionej skóry i oczu. Ponadto, istotne jest codzienne sprawdzanie pH i składu związków chemicznych w wodzie basenowej, a podczas pierwszego napełniania basenu można dodać właściwe środki chemiczne oraz wymienić wkład, aby zneutralizować lekko słony smak wody.
Jak przechowywać pompę do basenu ogrodowego?
Jak zakończy się sezon letni, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji sprzętu w czasie przerwy od jego używania. Dobrze jest pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu urządzenia, aby móc z niego z powodzeniem korzystać w kolejnym roku. Istotne jest staranne oczyszczenie i osuszenie wszelkich akcesoriów basenowych, w tym również pompy. W dalszej kolejności należy umieścić je do fabrycznego opakowania, kartonu czy skrzynki oraz położyć w domku na narzędzia, piwnicy bądź garażu. Najgorszym pomysłem będzie pozostawienie przedmiotu w ogrodzie na zimę.
Wiesz już, w jaki sposób podłączyć pompę oraz jak z niej korzystać. Weź więc pod uwagę wszystkie porady i zadbaj o to, aby Twoja rodzina mogła bezpiecznie używać zakupionego przez Ciebie basenu oraz aby kąpiel w nim była prawdziwą przyjemnością.